NRF24L01
(0) 0 Reviews 0 Orders 1 Wish listed
UGX10,000
Quantity :
Total price :
  (Tax : )
Out of stock
NRF24L01 wireless module which is developped by Nordic firm, is a module with low power consumption which gives you possibility to do wireless communication on 2.4GHz frequency.
Features:
  • Can broadcast on 2.4GHz frequency range.
  • Optional communication speed between 250KBps, 1MBps and 2MBps.
  • Supports Enhanced ShockBurstβ„’ accelerator protocol
  • Ultra low power consumption
  • Operating Voltage: 1.9-3.6V
  • IO Port's Operating Voltage:0-3.3V/5V
  • Transmitter Signal Power: +7 dB
  • Receiver Sensitivity ≀ 90dB
  • Communication Distance: 250m in open field
  • Dimensions: 15x29mm
No review given yet!
Fast Delivery all across the country
Safe Payment
7 Days Return Policy
100% Authentic Products
You may also like
A pair of Multimeter Alligator Clips
UGX2,000
Breadboard Power Supply Module - 3.3V/5V
USB Step UP/Down Power DC-DC 5V to 3.3V 9V 1.2-24V Module with USB-C
USB Step UP/Down Power DC-DC 5V to 3.3V 9V 1.2-24V Module with micro-USB